- دوشنبه 8 جوزا 1396
Monday, May 29, 2017
 

مهاجران افغان،گذرازهفت خان رستم به سوی ناکجاآباد

6 تير 14:38

هفته ای که گذشت هفته مهاجران و پناهندگان نام داشت، از 18 تا 20 جولای برنامه های مختلفی در این باره از سوی نهادهای طرفدار مهاجران در جهان برگزار می گردد.


امسال آنچه برای افغانهاناخوشایند بود، این بود که براساس آخرین گزارشی که از سوی کمیسارای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان منتشر شده است، سال 2011 میلادی سال پناهندگی بیشتر مردم افغانستان بوده است.

هرچند مهاجران سال 2011 در دیگر کشورهای جهان نظیرساحل عاج، لیبیا، سومالیا، سودان و غیره زیاد بوده است، اما نسبت به آمارهایی داده شده از سوی این کمیساریا مهاجران افغان در راس همه این آمارها قرار دارد. کمیساریای عالی ملل متحد در امور پناهندگان در افغانستان می گوید که در سال ۲۰۱۱، از جمله هشتصد هزار نفری که به تازگی در سراسر جهان پناهنده شده اند، بیش از سی هزار نفر، شهروندان افغانستان هستند.

به دلیل اصرار تعدادی از دوستان که تصویری از وضعیت مهاجران افغان را درجهان ارایه بدهم، سعی می کنم تصویر کوچکی از وضعیت مهاجران افغان در جهان ارایه دهم هرچند که خود اذعان دارم که نمی شود تصویر جامع ارایه داد. مهاجران افغانستان در ایران و پاکستان که خود حدیث مفصلی از مشکلات دارد که در این مقال نمی گنجد، خارج از این دو کشور برای مهاجران افغانستان جهت رسیدن به سرزمین امن چندین گلوگاهها وجود دارد که عبور از آن و یا تحمل شرایطی که وجود دارد، گذراز هفت خان رستم شاید آسان تر باشد.

مالزی و اندونزی برای رسیدن به کشور استرالیا دو گلوگاه مهم برای مهاجران افغانستان است، مهاجران برای رسیدن به این دوکشور باید چندین هزار دالر را به قاچاق بران بی رحم بدهند و تن به تقدیر بسپارند که به مقصد می رسند یا نمی رسند، پولهای زیادی را قاچاق برانی که تشکیلات مافیایی دارند، از افغانها گرفته اند و آنان را به مقصد نرسانده اند. اکثریت قاچاق بران بی انصافی که بیشترشان افغانی هستند، از هر مهاجری که به مقصد رسانده اند( یعنی استرالیا) حد اقل 800 دالر بیشتر از توافقی که کرده اند، پول مهاجران را غارت کرده اند و نیز پول تعداد زیادی از مهاجران را خورده اند و به مقصد نرسانده اند.

در کنار این غارت گری ها مسیر استرالیا و آبهای اطراف آن اکنون به مسیر مرگ برای افغانها تبدیل گردیده و در سال جاری نیز جان دهها مهاجر افغانستان را آبهای اطراف مالزی و اندونزی و استرالیا گرفت و با همه مشکلاتی که وجود دارد و شرایط سختی که دولت استرالیا برای پذیرش مهاجران وضع کرده اند، بازهم سیل مهاجرت افغانها به سوی این کشور ادامه دارد وطی این سال ها صدها میلیون دالر در این راه خرج کرده اند.

امروز با تلاش دولت استرالیا اردوگاههایی در مالزی و اندونزی ایجاد شده است ومهاجران در این اردوگاهها منتظر هستند تا نمایندگان این کشور با آنان مصاحبه انجام دهند، با توجه به روند پناهندگی قبولی برای این مهاجران سالها طول می کشد تا بعد از قبولی به مقصد برسند و اگر در مصاحبه رد شوند که خود آغازی برای مشکلات دیگر است.

گلوگاه های مهاجرتی دیگر برای افغانها ترکیه و یونان هستند. آنهایی که حوصله ماندن برای قبولی در روند پناهندگی از سوی کمیساریا را ندارند، مستقیم از ترکیه به سوی یونان می روند. آنها خیال می کنند اگر به کشورهای اروپایی برسند، مشکل شان حل خواهند شد در حالی با گذشتن از ترکیه مشکلات اصلی شان شروع می شود، زیرا در قدم اول بسیاری از مهاجران پول شان در یونان به اتمام می رسند و راهی برای جلو رفتن ندارند و مجبورند در یونان بمانند در یونان با دو مشکل اساسی رو برومی شوند، یکی اینکه هیچ کار نیست و مهاجران باید از جیب خود شان بخورند.

دوم برخورد بد مردم، یونان با مهاجران است، برخی از یونانی ها که به فاشیست های یونان معروفند، به مهاجران حمله می کنند و آنان را مورد ضرب و شتم قرار می دهند و زخمی می کنند و آنانی که پول دارند و پس از مدتی به کشورهای اروپایی خود را می رسانند، قبولی شان نیز به این زودی ها انجام نمی شود، مدتها بی سرنوشتی را باید تحمل کنند تا قبول شوند و آنهایی که رد شده اند، باید منتظر دیپورت به افغانستان باشند.

زیرا وزارت عودت مهاجران بجای این که کاری برای این مهاجران کنند، خود برای این مهاجران مشکل ایجاد کرده اند و با اتحادیه اروپا و نیز استرالیا موافقت نامه بازگشت مهاجران را امضا کرده اند که براساس این توافقنامه این کشورها می توانند مهاجرانی را که قبولی شان رد شده اند به افغانستان دیپورت نمایند. در کشورهای اروپایی هم اکنون صدها و شاید هم هزاران نفر از مهاجران افغان باشند که قبولی شان رد شده اند و منتظر دپورت هستند اما به دلیل وضعیت بد افغانستان آنان را تاکنون دیپورت نکرده اند، اما وضعیت بهتری از شرایط زندگی در افغانستان را هم ندارند.

شاید دراین میان ترکیه برای مهاجران افغانستان نسبت به دیگر جاهها بهتر باشد، زیرا مردم ترکیه با مهاجران برخورد خوبی دارند و با توجه به تلاش هایی که ترکیه برای پیبوستن به اتحادیه اروپادارد، امتیازات و تسهیلات زیادی برای مهاجران قایل شده اند، از آنجمله تحصیل فرزندان مهاجر، تامین قسمت عمده درمان و مسایل طبی مهاجران و نیز فراهم کردن کار برای مهاجران است، هرچند براساس قانون بیمه ترکیه خارجی ها حق کار ندارند، اما دولت ترکیه به نحوی در این زمینه سکوت اختیار کرده اند و مهاجران در شهرهای مختلف این کشور مشغول کار هستند.

به همین دلیل ترکیه به یکی از کشورهای تبدیل گردیده که مهاجران زیادی در آن زندگی می کنند. در طول سه دهه گذشته بیش از یک صد هزارنفر از مهاجران افغانستان که اکثریت شان برادران ازبک هستند، تابعیت ترکیه را دریافت کرده اند و هم اکنون بیش از 8 هزار مهاجر افغانستان در ترکیه زندگی می کنند که در کمیساریای سازمان ملل دوسیه دارند و اکثر شان قبولی این کمیساریا را دارند.

حال با همه خوبی هایی که ترکیه دارد، مهاجران افغان با مشکل اساسی مواجه هستند که مادر همه مشکلات به شمار می رود و آن این است که بعد ازقبولی از سوی سازمان ملل به عنوان پناهنده، پناهندگان افغان برای کشور سوم تعیین کشوری نمی شوند، درترکیه هزاران پناهنده افغان هستند 4 تا 5 سال و یا بیشتر را در ترکیه زندگی کرده اند وقبولی دارند، اما تا هنوز تعیین کشوری نشده اند و این انتظار طولانی شرایط سخت و دشوار را برای مهاجران تحمیل کرده است، طوری که این انتظار طولانی سبب گردیده است که تعداد زیادی از مهاجران افغان دچار ناراحتی های روانی شوند.

چندی پیش از هرشهر نمایندگان مهاجرین افغانستان هیئنتی تشکیل دادند و با کمیساریا و نیز نهادهای طرفدار مهاجران دیدار کردند، کمیساریا، کشورهای اروپایی و امریکا و کانادا را مقصردانست که مهاجران افغان را نمی پذیرند، اما در دیداری که این هیئت با رئیس آسام( نهادترکی طرفدار حقوق مهاجران) داشتند، رئیس آن واقعیت را بیان کرد و گفت افغانها به این دلیل تعیین کشوری نمی شوند که در صورت تعیین کشوری سیل مهاجر از افغانستان و ایران به سوی ترکیه سرازیر می گردد در آن صورت نه ترکیه و نه کمیساریا و نه کشورهای اروپایی و کانادا و امریکا پاسخ گو هست و به همین دلیل این وضعیت یک تصمیم جمعی است که گرفته شده است.

یک ماه پیش بیش از 1500 نفر از مهاجران اعتراضیه ای را در این مورد امضاکرده به کمیساریا؛ سفارت خانه ها و نهادهای طرفدار حقوق بشر و مهاجران فرستادند، تنها نتیجه آن این شده است که کمیساریا بازهم نمایندگان مهاجران را خواسته است تا همان حرفهای تکراری را برای آنان بگوید.

به هرحال شرایط برای مهاجران افغانستان در هرنقطه ای از این دنیا که هستند سخت و دشوار است و هموطنان ما سرگردان به سوی ناکجاآبادی است که باید از هفت خان رستم بگذرند ولی روشن نیست که بازهم به مقصد می رسند یانه؟